ISTORIJA PALILULE-Bare, ritovi, močvare i šume bile su deo druge države

Vojna karta iz 1893. godine na kojoj se vide brojni nazivi bara u ataru današnje Krnjače i Borče

Beograd, sazdan na grebenu, kao da je prkosio i prirodi i civilizaciji – bio je oduvek okružen barama.

Neke su opstale sve do današnjeg dana, a skoro sve te bare, ritovi, močvare i šume bile su deo druge države – Austrougarske.

Njedno dunavsko ostrvo, pa ni Ada Huja nisu pripadali Srbiji.

Beograd je tako bio pravo poluostrvo ne samo zato što su ga grlile dve reke, već i dva močvarna prostranstva, a u političkom smislu, bio je okružen monarhijom koja je vršila sve veći pritisak, sve dok sa Save i Dunava nisu krenuli da pucaju topovi.

Borča, do koje se danas brzo stiže Zrenjaninskim putem bila je poprilično daleko.

Od obale Dunava delile su je bare: Duga, Malo blato, Bugarska i Kuzmanova. Trebalo je preći i kanale, kojih je uz priobalje bilo dosta, a Sebeš i Vizelj postoje i danas.

Osim spomenute četiri bare, na mapi se može videti i Topoljačka bara ili Veliko blato, koja danas ima privatnog upravljača i obitava skrivena između novih i spontano podignutih naselja između Krnjače i Borče. Tu se nalaze i ribnjaci, koji su pravi raj za pecaroše.

Danas se takođe malo zna da je čitava ova oblast, sada deo opštine Palilula, nekada bila posebna gradska celina sa nazivom Dunavski rit.

O močvarnom karakteru ovog naselja uverljivo i svedoče brojni kanali koji prolaze kroz Krnjaču, građeni još od 1940. godine kao sistem odbrane od rasta nivoa dunavske vode i posledičnog plavljenja.

Postojala je tu u blizini i Riva bara, a verovatno od ovog naziva potiče današnje ime MZ Reva.

Svinja bara, Vraževa bara i Vodenička bara nalazile su se nekada na mestu današnjeg Pančevačkog puta.

izvor: Kaldrma.rs

Leave a Comment

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

*